Věcné břemeno k nemovitosti

Máte svou nemovitost zatíženou věcným břemenem k nemovitosti? Věcné břemeno k nemovitosti vám může výrazně pomoci, ale také vás ale může věcné břemeno k nemovitosti poškodit. Cena za věcné břemeno k nemovitosti může být totiž značně vysoká.
 

Dvě možnosti věcného břemene k nemovitosti

Můžete se nacházet ve dvou základních pozicích, týkající se věcného břemene k nemovitosti:

  • Jste majitelem nemovitosti, který je zatížen věcným břemenem k nemovitosti. Např. pozemek, dům, byt a musíte strpět věcné břemeno k nemovitosti oprávněným osobám.
  • Jste oprávněnou osobou věcného břemene vůči cizí nemovitosti.

 

Vstup na pozemek jako věcné břemeno k nemovitosti


Nejčastějším druhem pro věcné břemeno k nemovitosti je právo vstupu na cizí pozemek nebo právo pro jeho přechod. 
Často se totiž stane, že se osoba, např. soused, nemůže dostat ke svému pozemku či domu jinak než přechodem přes váš pozemek. V tomto případě je věcné břemeno k nemovitosti pro tohoto člověka nezbytné a bez něj by neměl přístup na svůj pozemek.

Můžete si klást podmínky pro věcné břemeno k nemovitosti

Pokud na vaší nemovitost je uvaleno věcné břemeno k nemovitosti, vy jako majitel nemovitosti nemusíte přechod přes váš pozemek jen trpět. Můžete si také stanovit podmínky pro věcné břemeno k nemovitosti, za kterých bude možné přes váš pozemek přecházet. Touto podmínkou pro věcné břemeno k nemovitosti může být například pravidelná platba, kterou si stanovíte, či povinnost opravovat cestu přes pozemek apod. Záleží jen na vás, jaké podmínky k věcnému břemeni k nemovitosti si udáte. Vše však musíte podložit písemně!
 

Právo užívání nemovitosti jako věcné břemeno k nemovitosti


Dalším velmi praktickým věcným břemenem k nemovitosti je právo užívání nemovitosti. Toto právo věcného břemene k nemovitosti je praktické například pro dárce nemovitosti.

Příklad věcného břemene k nemovitostí pro užívání nemovitosti doživotně

V poslední době jsou dost často převáděny nemovitosti např. z babičky na vnuka či z rodičů na děti a to darováním. Babička sice věnuje svůj domek ve kterém žije vnukovi, nicméně nemůže tušit, co vnuk v budoucnu s domem udělá. V krajním případě totiž může nastat situace, kdy nešťastná babička skončí na ulici.

Nastává vhodný okamžik pro stanovení věcného břemene k nemovitosti

V tomto případě je vhodné přímo do darovací smlouvy vložit ustanovení o zřízení věcného břemene na nemovitost - tedy doživotní právo užívání domku pro babičku. Babička tak až do své smrti získá právo dům užívat a nikdy jí nikdy díky věcnému břemenu k nemovitosti nemůže z domu vyhodit. Tomuto právu nezabrání ani to, kdyby vnuk domek v budoucnu prodal. Obě strany jsou takto spokojené, babička splní své přání dům ještě za svého života vnukovi darovat a zároveň si zajist, že až do své smrti v něm může v poklidu žít.
 

Věcné břemeno k nemovitosti dohodou


Valná většina věcných břemen k nemovitosti vzniká dohodou dvou účastníků. Povinný i oprávněný z věcného břemene k nemovitosti uzavřou smlouvu o zřízení věcného břemene k nemovitosti a ta se následně vloží na katastr nemovitostí. Je také možné návrh na zřízení věcného břemene k nemovitosti vložit například do darovací či kupní smlouvy.
 

Věcné břemeno k nemovitosti soudně


Pokud není možná dohoda věcného břemene k nemovitosti obou stran, lze vše řešit ještě soudní cestou pro zřízení věcného břemene k nemovitosti. Pokud např. někdo koupí přístupovou cestu k vašemu domu a cestu vám zatarasí závorami, pak nepřijdete o právo a možnost  užívání domu, ale jste nuceni požádat soud, aby vám věcné břemeno k nemovitosti pro přístup přes cizí pozemek zřídil svým rozhodnutím. Oprávněného věcného břemene k nemovitosti se tak domůžete i přes veškerý odpor vlastníka pozemku, který celou věc jen takto protahoval.

Podmínky věcného břemene k nemovitosti

Návrh na soudní zřízení věcného břemene k nemovitosti však musí být zcela odůvodněný a musí vyplývat z vaší reálné situace, která je nezbytně nutná. Nelze si tedy např. nechat zřídit věcné břemeno k nemovitosti pro přechod či užívání určitého pozemku jen z důvodu, že přes tento pozemek máte kratší cestu k vašemu domu.
 

 


 

 

Realitní zpravodaj

(7.1.2011)

Praha 6 - Suchdol: 5 prodaných RD v roce 2010

V loňském roce 2010 naše realitní kancelář mimo jiné zrealizovala prodej 5 rodinných domů,

--------------------------číst více

(3.6.2010)

Regulované nájemné se zvýší o 16 %!

Regulované nájemné v regulovaných bytech se v roce 2011 zvýší v průměru o 16 procent. Všude, kde již

--------------------------číst více

Tipy na inzerci nemovitostí

Zkušenosti našich klientů s prodejem nemovitostí

Březinovi a Matějíčkovi 0, Praha 9

S realitní kanceláří RCB se sídlem v Dejvicích na Praze 6 jsme byli velmi spokojeni. Již dvakrát jsme využili jejich služeb a stále víc nás ubezpečují, že mají slušné jednání, poctivost a jiné klady, za které tento realitní tým jen chválíme. A zvláště si zaslu ...

Ing. Eva Haladová 0, Praha 6

Dobrý den, ráda bych poděkovala kanceláři Realitní Centrum Bohemia a zvláště její pracovnici paní ing. Šárce Tiché za zajištění všech služeb při koupi našeho bytu na Praze 6. Od prvního kontaktu s paní Tichou, až po závěrečné předání bytu nám zajišťovala dokonal ...

Mgr. S. Bálková 0, Praha 4

Na konci loňského roku 2009 jsem se rozhodla prodat svůj družstevní byt 3+1/L na Praze 4, Chodově. S  důvěrou a na doporučení jsem se obrátila na realitní kancelář Realitní Centrum Bohemia s.r.o., kde pracuje makléř pan J.Mrkvička. S tímto realitním makléřem se naše ...

Jiří Mátl 55, Praha 10

V roce 2007 jsem byl nucen prodat svůj dům v Praze. Situace prodeje byla komplikovaná tím, že jsem v té době pracoval a žil mimo Prahu. Na základě doporučení členů své rodiny jsem si vybral k prodeji a zastupování realitní kancelář RCB Praha. Ačkoliv všechna jednání mezi mnou ...

Výpis nemovitostí


Detail >
 


Detail >
 


Detail >
 


Detail >
 


Detail >
 


Detail >
 


Detail >
 


Detail >
 


Detail >
 


Detail >
 


 
Přidat nemovitost na prodej Chci ocenit nemovitost zdarma
TOPlist